20-22 września 2024

Warsztaty

„Fotografia dokumentalna” – jak wyjść ze strefy komfortu i rozpocząć pracę nad projektem – organizator Fujifilm Polska

Opisz warsztatu

Podczas wykładu stworzymy plan pracy nad projektem. Od wstępnego szkicu, przez dobór odpowiedniego sprzętu po etyczną pracę z bohaterem. Porozmawiamy sobie o trudnościach podczas pracy i sposobach ich pokonywania. Na koniec podpowiem jakie warunki trzeba spełnić by mieć większe szanse na dofinansowania naszych pomysłów.

Prowadząca

Karolina Jonderko (1985) Rydułtowy. Córka górnika i nauczycielki muzyki. Członkini Agencji Napo Images. Ambasadorka Fujifilm. Absolwentka fotografii na wydziale operatorskim w Szkole Filmowej w Łodzi.  Laureatka wielu prestiżowych nagród m.in. World Press Photo 2021 czy Magnum & Ideas Tap Award, dzięki któremu odbyła staż w redakcji agencji Magnum Photos w Nowym Jorku. Swoje działania fotograficzne koncentruje na długoterminowych projektach. Większość z nich dotyka zjawiska straty i wiążących się z nią następstw – te zagadnienia odnajdziemy w cyklach “Autoportret z matką”, “Zaginieni”, “Reborn” i “Mała Polska”. Wychodząc od własnych doświadczeń, autorka rozszerza perspektywę o innych ludzi zmagających się z problemem straty – najbliższych, miejsca, tożsamości. W swojej pracy przykłada niezwykłą wagę do zbudowania osobistej więzi z bohaterami. www.karolinajonderko.com

nie prowadzimy zapisów, wstęp wolny

warsztaty dla dzieci „Światło filmowe w fotografii”

Opis warsztatu

Zastanawialiście się kiedyś, w jaki sposób studia fotograficzne i filmowe oświetlają swoje produkcje, by wyglądały pięknie i interesująco? Co zrobić, by uzyskać podobny efekt?

Sekrety te odkryjemy podczas warsztatów kierowanych do dzieci w wieku 10 – 14 lat. Zastanowimy się, czym jest światło i jego barwa, jakie są rodzaje światła i ich możliwości? Przyjrzymy się albumom ze zdjęciami Alexa Webba i Chrisa Niedenthala, a także… obrazom z filmów Netflixa! Zbudujemy małe studio portretowe, w którym uczestniczki i uczestnicy zajęć wykonają sobie nawzajem portrety profesjonalnym sprzętem fotograficznym, przy okazji testując różne świetlne sztuczki! Portrety trafią na wystawę, a po zakończonej ekspozycji dzieci będą je mogły zabrać do domu. Warsztaty poprowadzą Aga i Karol Blazy.

Warsztaty są bezpłatne i odbędą się w niedzielę, 22 września 2024 r. w Galerii Sztuki Rzeczna w ramach 21. Rybnik Foto Festivalu, który dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2024.

Aby dziecko mogło wziąć udział w warsztatach:
– musi mieć nie mniej niż 10, a nie więcej niż 14 lat;
– opiekun dziecka musi zapoznać się z regulaminem i dostarczyć kompletnie wypełnioną kartę zgłoszeniową.

Na warsztaty obowiązuje limit 15 miejsc. Podczas zapisów brana jest pod uwagę kolejność zgłoszeń. Karty zgłoszeniowe można dostarczać do Galerii Sztuki Rzeczna osobiście w godzinach pracy Galerii lub pocztą tradycyjną.

Do pobrania:
regulamin i karta zgłoszeniowa

Prowadzący:

Aga Blazy – rybniczanka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie, studentka Instytutu Sztuki w Denpasar. Po powrocie do Polski, od ponad 10 lat zajmuje się edukacją artystyczną. Założycielka Fundacji Nido oraz współautorka inicjatywy Tu Sztuka (warsztaty o sztuce dla dzieci od niemowląt do dzieci w wieku szkolnym). Współpracuje z wieloma instytucjami kultury w regionie (biblioteki, domy kultury, muzea, galerie, teatr). Od 8 lat aktywnie fotografuje w duecie Karol i Aga.

Karol Blazy – rybniczanin, doświadczony fotograf, freelancer, podejmujący wciąż nowe wyzwania z zakresu reportażu, portretu i fotografii komercyjnej. Od kilku lat zgłębia techniki oświetlenia filmowego i z powodzeniem stosuje je w swoich projektach. Motywowany fotograficzną pasją pracował w wielu niezwykłych miejscach na świecie (np. projekt fotograficzny w szkole Green School na Bali). Pomysłodawca fotograficznego duetu i małżeństwa – Karol i Aga.