Festiwal
idea
Pokazywać to, co ważne, piękne, pouczające i świeże. Integrować z dobrą fotografią.
Czy działa? Kilkusetosobowa frekwencja podczas każdego dnia festiwalu jest najlepszym dowodem na to, że tak!
Potwierdzają to również słowa samych uczestników:
-
Fotograficzna mapa kraju wzbogaciła się o znakomitą imprezę (…) Rybnicki Festiwal wypełnia wielkie zadanie popularyzowania sztuki fotograficznej w sposób znakomity, potwierdzając swoją rolę promocyjną i dydaktyczną.
twórca Kieleckiej Szkoły Krajobrazu -
Festiwal w Rybniku jest zjawiskiem zadziwiającym. (…) Trzeba więc o tym mówić. Najchętniej w intencji uświadamiania środowiska fotografów, gdyż Rybnik to miejsce, w którym warto wystawiać.
prezes Instytutu Fotografii proFotografia -
Fantastycznie! Spotkanie kulturalnych ludzi z kulturą. (…) U nas w Czechach takiego festiwalu nie ma. Zazdrościmy Wam!
Instytut Twórczej Fotografii w Opavie -
(…) czuliśmy się bardzo wyróżnieni tym, że mogliśmy pokazać nasz projekt tak serdecznej publiczności (…). Raz jeszcze wielkie dzięki. No i pewnie do zobaczenia.
-
Skala organizacyjna i poziom Festiwalu umieszcza go w gronie kilku największych polskich imprez poświęconych fotografii artystycznej.
formuła
Osią Festiwalu są spotkania autorskie, podczas których zgromadzona publiczność ma okazję poznać przekrój twórczości najwybitniejszych autorów i autorek, reprezentujących różne gatunki fotografii: portret, dokument, reportaż, krajobraz, modę, akt, kreację, reklamę.
W ramach każdej edycji Festiwalu zaprezentowanych zostaje kilkaset zdjęć w formie wystaw – indywidualnych i zbiorowych – oraz w formie multimedialnej [slideshow]. Organizowane są również warsztaty.
Do 2021 roku cały 3-dniowy program odbywał się w Fundacji Elektrowni Rybnik. Od 19. edycji RFF przenosi się do centrum miasta Rybnika oraz jego dzielnic. Wstęp na Festiwal jest niezmiennie bezpłatny i każdy jego uczestnik może otrzymać bezpłatny katalog festiwalowy, w którym znajduje się po jednej fotografii każdego z autorów w danej edycji.
Czuj się zaproszony!